171
198300

Mathias Johansson

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Mathias Johansson
(Sverige, Född 1961)

"Louise Bourgeois", N.Y.C. 1998

Signerad Mathias Johansson och numrerad 2/2 AP a tergo. Silvergelatinfotografi 149 x 99 cm. Upplaga 20+2 AP. Detta exemplar i unik storlek. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Katalognumret tillhör bildsviten "Louise Bourgeois". Bildsviten är tagen 1995 och 1998 då Johansson mötte Bourgeois i hennes hem på Manhattan och då han fotograferade i hennes ateljé i Brooklyn, New York. Porträttserien har bland annat visats på Galleri Lars Bohman, Stockholm, 1998 och Malmö Konsthall samma år. Den visades även på Louisiana, Humlebaeck Danmark, år 2003. Bilder ur "Louise Bourgeois" ingår bland annat i Moderna Museets, Stockholm, och Louisianas samlingar samt Sammlung Hauser und Wirth, Zürich.