172
179585

Ida Borg

(Sverige, Född 1981)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ida Borg
(Sverige, Född 1981)

"Utan titel", 2007

Signerad Ida S. Borg och daterad 2007 och numrerad 1/3 a tergo. C-print, bildyta 49 x 49 cm. Bladstorlek 70 x 67,5 cm. Ur serien "Temporarily deranged".

Ida Borg tog sin kandidatexamen på Högskolan för fotografi våren 2010 och har förutom examensutställningen "Clouds of witness", på Röda sten i Göteborg, redan hunnit med att ställa ut på ytterligare en grupputställning på Galleri Box, Göteborg.
Hon har även deltagit i den folkliga, årliga "Planketutställningen" i Vitabergsparken, Stockholm samt i utställningen "Portraits" på Salon fur fotografie i Berlin.