187
193111

Charlotte Gyllenhammar

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 900 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

Charlotte Gyllenhammar
(Sverige, Född 1963)

"Hinder och förklädnader 4", 2003

Signerad Charlotte Gyllenhammar och daterad 2003 och numrerad 1/7 a tergo. Färgfotografi, silikon, plexiglas 40 x 50 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Formgivare

Charlotte Gyllenhammar är en berömd svensk konstnär, född 1963 i Göteborg. Hon utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm och fortsatte sedan studierna vid The Royal College of Art i London. Hennes stora genomslag inom den svenska konstscenen var år 1993 med verket ”Dö för dig”, där Gyllenhammar hängde en 120 år gammal ek uppochner över Drottninggatan i centrala Stockholm. Verket fick en enorm uppmärksamhet. År 2023 följde hon upp verket på samma plats, denna gång med ett ännu större träd med frodigt lövverk och större rotsystem. Det nya verket fick namnet ”Dö för dig/Slå rot”.
Efter sitt genomslag följde flera verk med perspektivutmanande motiv, där Gyllenhammar undersöker ämnen som identitet, minnen, fångenskap och spänningen mellan privat och offentligt. I hennes katalog av skulpturala installationer finns bland annat ”Svindel” från 2002; en framsprängd, uppochnedvänd version av hennes egen ateljé, som blivit en permanent inomhusinstallation i Wanås skulpturpark.
Gyllenhammar finns representerad i flera samlingar och står bakom ett stort antal offentliga verk, exempelvis minnesmonumentet över Dag Hammarskjöld vid Uppsala slott och Raoul Wallenbergs minnesmärke utfört på uppdrag av Göteborgs stad. Hon har även medverkat i flera internationella utställningar, bland annat på Guggenheim i Bilbao, Venedigbiennalen i Italien samt på Biwako Biennale i Japan 2020. År 2023 utseddes Charlotte Gyllenhammar till Årets konstnär av Prinsessan Estelles kulturstiftelse.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?