194
194164

Jan Svenungsson

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jan Svenungsson
(Sverige, Född 1961)

Utan titel, 1989

Signerad Svenungsson och daterad 1989 a tergo. Silvergelatinfotografi, mått inkl originalram 128 x 95 cm. Unik. Ej examinerad ur ram.

Jan Svenungsson kallar dessa bilder för fotoobjekt eftersom han själv komponerar ramen, som således är en del av konstverket. Fotoobjektet är från 1989 och varje exemplar är unikt. Liknande objekt ställdes ut av Galleri Engström på konstmässan Art Cologne 1989 och visades även på "Lumo 89 - The boundaries of photography" på Alvar Aalto Museum, Jyväskylä, Finland i oktober 1989.