197
192793

Annica Karlsson Rixon

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Annica Karlsson Rixon
(Sverige, Född 1962)

"The Artists' Luncheon", 1997

Signerad A. Karlsson Rixon och daterad 1998. Numrerad 2/4 enligt etikett a tergo. C-print 82 x 61 cm. Kopierad av konstnären 1998. Ej examinerad ur ram.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Konstfeminism", 2006.
Hälsinglands Museum, Hudiksvall, "Konstfeminism", 2006.
Dunkers Kulturhus, Helsingborg, "Konstfeminism", 2005.

I serien "Portraits in nordic light" (1997-1999) fotograferade Karlsson Rixon sina vänner och konstnärskollegor i Los Angeles och San Fransisco, och drog samtidigt paralleller till det Skandinaviska sekelskiftesmåleriet via direkta referenser till specifika målningar av Richard Berg, PS Kröyer och Christian Krogh. Målningen "Kunstnersfrokost", 1883, av Per Severin Kröyer har här fått utgöra förlaga till Karlsson Rixons fotografi. Verket fungerar både som personlig dokumentation av en samtida konstnärsgemenskap, men reflekterar också skillnader och likheter, mellan två tidsperioder. Precis som i den nordiska guldålderns målningar bidrar ljusets speglingar i rummet till en känsla av melankoli, sensualism och värme, med enda skillnaden att här är det istället Kaliforniens solstrålar som får glasen att blänka. Karlsson Rixons verk belyser historieskrivandet som performativt, men bidrar även till konsthistorien i allmänhet och den feministiska riktningen i synnerhet.