196
193123

Sirous Namazi

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sirous Namazi
(Sverige, Född 1970)

"Utan titel", 2002

Signerad Sirous Namazi och daterad 2002 och numrerad 5/5 a tergo. C-print 153 x 153 cm inkl originalram. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Magnus Åklundh, Malmö.

Carnegie Art Award Publication, 2006, motivet avbildat i färg sid 101.

År 2006 belönades Sirous Namazi med Carnegie Art Awards stipendium. Katalognumrets bild fanns med bland de verk som Namazi belönades för. Juryns nominering löd: "The Carnegie scholarship [...] is awarded to Sirous Namazi for two works which both, despite their difference in technique and size, revolve around the difficulties of representation and communication. With unfailing humour, Namazi pairs the estaethics of minimalism with the ideology of failure, and the result is often an illusion on the margin of painting."