228
196510

Jens Fänge

(Sverige, Född 1965)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 500 - 12 200 EUR
10 900 - 12 800 USD
Klubbat pris
72 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jens Fänge
(Sverige, Född 1965)

"Stilleben"

Signerad Jens Fänge och daterad 2004 a tergo. Duk 130 x 160 cm.

Proveniens

Schaper Sundberg Gallery, Stockholm

Galleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup, 2007.

I Jens Fänges pastelliga bildvärld finns det plats för tiffanylampor, jugendobjekt, vridna perspektiv, humor och skruvade dandys. Stämningen är naivistiskt gladlynt och inrymmer surrealistiska möten mellan de många objekten i hans moderna stillebenmåleri. Rosa är Fänges "lilla svarta" och nyanserna många. Han nyttjar gärna aprikos, gräddvitt och oändligt med blekrosa färg. Själv hävdar konstnären att han "varken har ett analytiskt eller symboliskt förhållningssätt till färg". Att färgskalan var intuitiv och att den snarare hittade honom än tvärtom. I dag är den ett signum för Fänge, som bara blivit tydligare sedan den eftertraktade konstnären lämnade Valands konsthögskola 1994.