249
194175

Meta Isæus-Berlin

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Meta Isæus-Berlin
(Sverige, Född 1963)

"My Mobile Heart"

Signerad Meta Isaeus Berlin samt M. I-B och daterad 2005 a tergo. Duk 130 x 210 cm.

Proveniens

Galleri Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Fickla vrårna", 8 april-25 maj 2006.

Lollo Fogelström och Niclas Östlind, "Fickla vrårna", Liljevalchs konsthall kat 470, avbildad i färg helsida sid 117.

Måleriets gränser överskrids ständigt och den ena konstformen sugs upp och går in i den andra. En målad bild kan bli mer rörlig och beskriva ett skeende tydligare än en film. En berättelse kan sippra ut ur färg. Ett inre drama kan ges kropp och ledsagas med många nyanser som fyller dukens rum.
I målningen ”My Mobile Heart” ser vi en kvinna i röd klänning i ett varmt, rött och ombonat rum. Hon tänker med slutna ögon, lyssnar på hjärtat och föreställer sig eller drömmer kanske om ett annat liv. En bok ligger uppslagen, klänningen faller ut över sidorna, rinner i rött ner över bordet.
Utanför kvinnans rum, på andra sidan fönstret står en ung man och tittar in. Månen lyser kallt i hans värld. Hans ansikte är öppet, ögonen fyllda av längtan och åtrå. Längtan efter kvinnan och kärleken eller bara ett annat liv i värmen?
Kvinnan tvekar kanske, vet inte om hon vågar ta steget ut ur sitt varma rum in i det osäkra, främmande.
Kan kärleken bära hennes förväntningar och föreställningar?

Monica Nieckels

Meta Isaeus Berlin är bland annat representerad på Kiasma, Museet för nutidskonst, Helsingfors. Moderna Museet, Stockholm och Statens konstråd samt
Norrköpings Konstmuseum.