274
195903

Donald Baechler

(USA, 1956-2022)
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
22 100 - 24 300 EUR
23 000 - 25 300 USD
Klubbat pris
195 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Donald Baechler
(USA, 1956-2022)

"Give and Take"

Signerad DB och daterad 03 samt märkt #DB-2265-03 a tergo. Akryl och blandteknik på duk, 102 x 102 cm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Donald Baechler", 28 augusti - 28 september 2003.

Donald Baechler presenterades första gången 1981 när han ställde ut tillsammans med Keith Haring och Jean-Michel Basquiat hos Tony Shafrazi i New York. Hans publika genombrott kom dock i samband med Whitney Biennalen 1989. Baechler refereras ofta till som en andra generations popkonstnär. Upprepande återkommer Baechler till vissa enkla vardagliga motiv, såsom blommor, bollar, glassar, kannor och stiliserade figurer. Dessa tyckts ofta snabbt ditmålade, medan bakgrunderna är långsamt och omsorgsfullt uppbyggda collage av papper och textilier. Med både humor och ett visst mått av melankoli skapar Baechler målningar där barnets nyfikna och direkta sätt att hantera sin omvärld avspeglas i konstnärens sätt att arbeta med sina motiv.