275
197169

Edward Kienholz

(USA, 1927-1994)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edward Kienholz
(USA, 1927-1994)

"The Jerry Can"

Signerad Kienholz och daterad 1979 och numrerad 17/26 på metallplatta. Objekt med bensindunk, bildskärm, bandspelare och bord höjd 117 cm, bredd 45 cm.

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d)