340
192760

Lennart Aschenbrenner

(Sverige, Född 1943)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lennart Aschenbrenner
(Sverige, Född 1943)

"Skåp 1239, Speglingar"

Signerad Aschenbrenner och daterad Paris 1969 a tergo. Blandteknik, duk och metall 141 x 68 cm.

Hans Johansson, "Aschenbrenner - fyra decennier", 2003, jämför bild sid 24.
Torsten Ekbom och Claes Hylinger, "Lennart Aschenbrenner Målningar 1965-84", 1985, avbildad uppslag sid 12-13.