Kan inte nå servern
347
197766

Ola Billgren

(Sverige, 1940-2001)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 100 - 87 600 EUR
72 900 - 91 200 USD
Klubbat pris
850 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ola Billgren
(Sverige, 1940-2001)

"Painting for the A.W. Chapel", 1989

Signerad Ola Billgren och daterad -89 a tergo. Duk 166 x 188 cm.

Utställningar

Konstmässan Art Cologne, Tyskland, 1989, utställd av Galleri Engström, Stockholm.
Galleri Engström c/o Bonnier tryckeri, Stockholm, oktober-december 1991.

Litteratur

Douglas Feuk och Anne Ring Petersen,"Ola Billgren Måleri Paintings", 2000, avbildad på uppslag i färg sid 232-233. Observera, bilden är spegelvänd i boken.

Utställningskatalog; Art Cologne 1989, Galleri Engström. Avbildad på helsida i färg.

Övrig information

MÅLERI MED FOTOGRAFISK KARAKTÄR

Näst efter det talade och skrivna språket är fotografiet, genom sin reproducerbarhet och massspridning, idag det mest utbredda och inflytelserika kommunikationsmedlet. Fotot har således på många sätt kommit att bli en av konsumtions- och informationssamhällets visuella grundstenar. Detta faktum är något som Ola Billgren abetade mycket med och som han var tvungen att förhålla sig till under hela sin konstnärliga karriär. Denna ljusa målning, ”Painting for the A.W. Chapel”, är ett gott exempel på hur fotografiets visualitet har gjort avtryck i hans målningar. Tillsammans med Billgrens fascination för den kvinnliga mystiken skapar det ett väldigt speciellt konstverk. Billgren använde sig av fotografiet på olika sätt vid varje tillfälle, och dessa förändringar bidrog till att ge hans konstnärsskap dess speciella inre dynamik. Även hans verklighetsskildringar hade en uttalat fotografisk karaktär.
Känslan av fotografisk förlaga är i denna bild extra stark på grund av det liggande perspektivet. Porträttet av kvinnan är identitetslöst samtidigt som hon i sin tidstypiska frisyr påminner om en av Hollywoods filmstjärnor. Är det möjligen Marilyn Monroe? Bilden är platt men har ändå ett djup. En levande yta, som ger känslan av en sval vitkalkad vägg. Kanske är hon en dröm, ett hologram som som sakta lösgör sig ifrån den ljusa bakgrunden.
Motivet för tankarna till ett annat av hans tidigare verk, ”A Mediterráneo”, (Moderna Museet) från 1966, vars motiv bygger på den amerikanska veckotidningestetiken. Även denna målning inkluderar en mycket snarlik kvinna med samma fluffiga platinablonda frisyr. I ”A Mediterráneo” har Billgren beskurit hennes ansikte, anonymiserat henne. Hennes enda uppgift är att utgöra själva tecknet för den stereotypa bilden av den vackra nordiska kvinnan. Bilden i stort är en diptyk där den högra sidan visar ett opersonligt hotellrum och dess vänstra sida består av en vy över strandpromenaden i en medelhavsstad. Bilden beskriver själva essensen av turistens fantasi om ett exotiskt semesterparadis och den romantiska myten om semesterflirten.
Kanske får kvinnan som skymtade i målningen om Medelhavet upprättelse här. Hon vänder sig om, tittar över axeln rakt in i kameran, får stå i centrum och utgöra målningens mittpunkt. Hon framträder som en bild ur det förlutna, en påminnelse om en bitterljuv semesterromans.

Formgivare

Ola Billgren föddes 1940 i Köpenhamn men var verksam i Sverige. Billgren var autodidakt och skolades av sina föräldrar, konstnärsparet Hans och Grete Billgren. Billgren arbetade inom genrer som grafik, akvarell, collage, fotografi, film och scenografi. Han var även författare och kulturskribent. Billgren var mycket mångfacetterad i sitt skapande och odlade i sitt konstnärskap relationen mellan konst och verklighet. Under 60-talet tog han steget från abstrakt expressionism till fotografisk realism. Så småningom blev hans målningar ett mellanting mellan det abstrakta och det fotorealistiska, vilket resulterade i romantiska landskap, där han undersökte förhållandet mellan ljuset och färgen. Formerna löstes upp och färgerna reducerades till en monokrom , enfärgad yta, som var rikt bearbetad och varierad. På slutet av 80-talet återgick han till den urbana miljöni stora stadslandskap, ofta målade ur ett högt perspektiv men med samma impressionistiska anslag som i hans landskapsmålningar. Billgrens inflytande på de senaste decenniernas konstliv är mycket stort. Billgren finns representerad på bland annat Musée National d'art Moderne Centre George Pompidou i Paris samt Moderna museet Stockholm.

Läs mer