104
190833

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Otrefligt"

Signerad IA och daterad -06. Akvarell, tusch, täckvitt och blyerts på papper 15,5 x 14,5 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör Ivar Ahlströms (?) samlingar, Långedrag, Göteborg (enligt påskrift på tidigare bakstycke).

Färg och Form, Malmtorgsgatan 10, Stockholm, "Ivar Arosenius (1878-1909)", maj 1944, kat nr 124.