1265
198661

APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld brons. Figurmaskaron med krön i form av uggla. Nedtill palmett. Svängda bladornerade ljusarmar. En märkt XXI, den andra XXXIII. Höjd 43 cm. (2).

En med svarta fläckar.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Hans Ottomeyer/Peter Pröschel, Vergoldete Bronzen, del 1, München 1986. Modell efter fransk förlaga. Jämför figurmaskaron och ljusarmar på ampel sid. 306.
Sychev, Igor, The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003. Jämför bild sid. 112, nr 499. Flera par av denna modell hänger i Tsarskoje Selo. Modellen tycks ha varit populär i Ryssland och ett flertal par med rysk härkomst är kända.