1266
197280

LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Femsidig stomme av förgylld brons behängd med lövformade prismor. Höjd 68 cm.

Senare ljushållare, ljuspipor elborrade, kompletterade prismor, nagg.

Sychev, Igor, Russian Bronze, Moskva 2003, jämför lykta från Kuskovo sid. 28.