Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1267
193754

AMPEL för 25 ljus. Tillskriven C. Rossi och A. Schreiber. St Petersburg, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
39 000 - 48 700 EUR
45 300 - 56 600 USD
Klubbat pris
440 000 SEK

Förgylld brons. Skål av slipat klarglas. Dekor av antikiserande figurer, lejon och palmetter Höjd 134, diam 98 cm.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Sychev, Igor, Russian Bronze, Moskva 2003, jämför bronsdekoren runt ampelns skål med ampel av Rossi/Schreiber avbildad sid. 113.