1284
190832

SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
66 000 SEK

Fanerat med rosenträ, lönn och valnöt. Skivan med skinnklädsel och försänkningar för spelmarker. Inläggningar av blommor och kvistar. Längd 99, bredd 49, höjd 79 cm.

Fanerlagningar, torksprickor, lädret skadat.

Proveniens

Köpt i Moskva på 1950-talet.