1320
190776

KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
262 - 436 EUR
274 - 456 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fatet med målad dekor förställande Maria med Jesusbarnet, med text på baksidan av brämet 'CON POL RF DI SAN CASA". Diameter 11,5 cm. Koppen med målad dekor föreställande herde med get. Koppens höjd 7 cm.

Nagg, ifyllda nagg.

Proveniens

Kaptensgården, Landskrona.