1377
192781

SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 34 900 EUR
27 400 - 36 500 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 12 stora tallrikar (3549, diam 25,5 cm), 12 lunchtallrikar (3546, diam 22 cm), 12 desserttallrikar (3554, diam 23 cm), 12 brödassietter (3551, diam 17 cm), serveringsfat (3517), skål (3503), såssnipa (3556) på fat, två kompottskålar med hänkel (3543, 3544), saladière (3540), sockerskål med lock (3502) och tazza (3511). Målad polykrom och förgylld dekor efter planschverk över den danska floran.

Nagg. (56)