Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1476
81569

BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rektangulära på svängda bladornerade ben. Genombruten profilerad sarg. Ristad och målad dekor i svart och brunt av fågelpar, pioner och magnoliaträd. Längd 103, bredd 71, höjd 71 cm.

Krackelyr, en skiva med torkspricka. (2)

Tilläggslista

One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear.

Proveniens

Emil Hultmarks samling.