244
193021

Marie Martha Kröyer, tillskriven

(Danmark, 1867-1940)
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 410 EUR
2 760 - 4 600 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Danmark, 1867-1940)

"Ung dreng i profil"

Osignerad. Daterad januari -86. Duk 37 x 35 cm.

Proveniens

I tidigare ägo av Hugo Alfvén.

Galleri F15, Moss, Norge/Skagens Museum, Danmark, "Kvinnelige kunstnere på Skagen. Anna Ancher, Oda Krogh, Marie Kröyer", 29 aug-20 sep 1987/17 okt-8 nov 1987.
Prins Eugéns Waldemarsudde, Stockholm, "Fruarna på Skagen", 25 mars-23 maj 1988.
Skagens Museum, Danmark/Öregaard Museum, Hellerup, Danmark/Lillehammar Kunstmuseum, Norge, "Marie Kröyer Alfvén. Måleri.Teckningar. Inredningskonst", 24 sep-21 nov 2004/3 feb-27 feb 2005/30 april-14 aug 2005.
Göteborgs Konstmuseum, "Marie och P.S. Kröyer", 25 sep 2005-15 jan 2006.

Tonni Arnold. "Konsten i Marie Kröyers liv", 2000, helsida sid 61.