290
192631

Anders Lundqvist

(Sverige, 1803-1853)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anders Lundqvist
(Sverige, 1803-1853)

ANDERS LUNDQVIST, olja på duk, signerad.

"Gustaf I:s afsked från sin Gemål Margareta Lejonhufvud vid hennes dödsbädd". Duk 88,5 x 129 cm. Samtida bronserad ram.

Något krackelerad, obetydliga färgbortfall.

Konstakademien, Stockholm, 1848, kat nr 92.

Emil Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, sid 190, upptagen under år 1848, kat nr 92.