344
201890

Jean Hugues Taraval

(Frankrike, 1729-1785)
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
15 700 - 17 400 EUR
16 400 - 18 200 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jean Hugues Taraval
(Frankrike, 1729-1785)

Porträtt av ung flicka som lutar sig mot en fågelbur

Signerad Taraval. Uppfodrad duk 47 x 39 cm.

Musée Palais Galliera, Paris, 1973, kat nr 38, avbildad i katalogen.

I detta charmfulla barnporträtt visar Jean Hugues Taraval sin fulländning som förmedlare av rokokons uttryck och ideal. Vi ser en ung, rödhårig flicka som med blicken fäst i fjärran tycks vara helt avskuren från omvärlden och omedveten om konstnärens närvaro. Ett milt ljus faller
in från sidan och lyser upp flickans ansikte och vänstra skuldra. Hennes hud skimrar i varmt rosa och gräddvita valörer och är avbildad på ett så naturtroget sätt att vi nästan kan känna dess mjuka rosighet. Det bångstyriga håret hålls undan från ansiktet av ett rött sidenband och på de fylliga läpparna anas skymten av ett leende. Fingrarnas och armarnas hull och kindernas rundning avslöjar att modellen ännu är ett barn, men blicken och ansiktsuttrycket vittnar om en viss mognad hos henne. Även hållningen antyder en viss tålmodighet – kanske är det inte första gången hon sitter för konstnären.

Flickan, som är enkelt klädd i vit blus eller särk, vilar armarna på en fågelbur. Vi ser inte vad för slags fågel som huserar därinne, men troligtvis är det inte frågan om ett sällskapsdjur. Möjligen var denna flicka en kökspiga, vars uppgift var att mata de fåglar som föddes upp i hushållet. I de högre samhällskretsarna var det vanligt under 1700-talet att exotiska fåglar hölls i så kallade voljärer till herrskapets förlustelse – ett uttryck för rokokotidens svärmiska intresse för exotism. Men målningens sparsmakade bakgrund och vardagliga, intima karaktär gör den förstnämnda tolkningen troligare.