345
201868

Thomas de Keyser

(Holland, 1596-1665)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Thomas de Keyser
(Holland, 1596-1665)

Porträtt av en pojke i ett landskap

Signerad TDK och daterad 1648. Pannå 71 x 56 cm.

Proveniens

Hendrick Bredeman, hans försäljning, Philippus van der Schley, Amsterdam 1 juli 1788, kat nr 91.
Genom Jacques Goudstikker, Amsterdam, 1926.
Stulen av nazisterna i juli 1940, återbördad av de allierade 1945 och i därefter i den nederländska regeringens förvar.
Återbördad till Jacques Goudstikkers efterlevande i feb 2006.

Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio, Haag, "Catalogue de la Collection Goudstikker d'Amsterdam", 13 mars - 4 april 1926, kat nr 86, avbildad.
Rotterdamsche Kunstkring, Rotterdam, "Catalogue de la Collection Goudstikker d'Amsterdam", 10 april 1926, kat nr 53, avbildad.
Metropolitan Museum of Art, New York, "Pictures looted from Holland and returned through the efforts of the U.S Armed Forces", okt 1947, kat nr 22, avbildad. (Tillskriven Thomas de Keyser men troligen av Michael Sweerts)
Rijksmuseum, Amsterdam, "Drie eeuwen portret in Nederland 1500-1800", 1952.
Noordbarbants museum; Heino, Kasteeel het Nijenhuis och Harleem, Frans Hals Museum, "Herinneringen aan Italïe, Kunst en toerisme in de 18de eeuw", 1984, sid 98, kat nr 1, avbildad sid 84.
Groninger Museum voor stad en lande, Groningen, utlånad.

C. Wright, Paintings in Dutch Museums. An Index of Oil Paintings in Public Collections in The Netherlands by Artists born before 1870, London, 1980, p. 211.
A. Adams Jensen, The Paintings of Thomas de Keyser (1596/7-1667). A Study of Portraiture in Seventeenth-Century Amsterdam, Cambridge, 1985, III, p. 145, no. 83.
Old Master Paintings: An illustrated summary catalogue, Rijksdienst Beeldende Kunst (The Netherlandish Office for the Fine Arts), The Hague, 1992, p. 160, no. 1318, illustrated.
B. Schwarz, Hitlers Museum. Die Fotoalben Gemäldegalerie Linz: Dokumente zum 'Führermuseum', Vienna/Cologne/Weimar, 2004, p. 107, p. 225, no. III/19c.