38
184907

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 400 - 28 100 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

Spanskt landskap

Numrerad 13 i nedre högra hörnet. Duk uppklistrad på papp-pannå 17,5 x 23,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fröken Tyra Linders samlingar, Stockholm (omkring 1939-47).
Därefter i legationssekreterare Gösta Brunnströms samlingar, Stockholm.
Försåld genom Bukowski Auktioner, auktion 339, 14-16 april 1948, kat nr 3.
Galleri Samlaren, Stockholm, 1948.
Privat svensk samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii -Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni 1939, kat nr 171 (då tillhörande Fröken Tyra Linden [sic.]).
Konstnärshuset, Stockholm, "Ivan Aguéli -Utställning anordnad av Svenska Konstnärers Förening", 29 nov - 21 dec 1947, kat nr 136 (då tillhörande Fröken Tyra Linder).
Millesgården, Stockholm, 1991.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli -Människan-Mystikern-Målaren. Del II", SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 318 som nr 213.