403
201627

Pehr Hörberg

(Sverige, 1746-1816)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pehr Hörberg
(Sverige, 1746-1816)

"Den heliga släckten" (eller Joachim och dess hustru Anna, Joseph och jungfru Maria och Jesus med gudfader och den H. ande)

Signerad PH. Tuschlavering 28 x 19,5 cm.

Proveniens

Tidigare i kapten J E Hagdahls samlingar, försåld på Bukowski Auktioner, auktion 84, 27 sep, 1893, kat 483,.
Tidigare Emil Hultmarks samlingar, Stockholm.

Formgivare