Jaktscen i skärgården vid Forsmark
Gouache och akvarell 36 x 50,5 cm. Samtida förgylld gustaviansk ram.
Tidigare i trafikinspektör Gustaf Havermans samlingar, Linköping, försåld genom
Bukowski Auktioner, auktion 360, 16-18 okt 1957, kat nr 254, avbildad pl 29.