438
187801

KISTA. Fredrik I:s tid. Senbarock.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Fanerad med valnöt. Beslag av mässing, sidohandtag av järn. Välvt lock. På underrede med svärtade kulfötter. Totalt inkl underrede längd 124, bredd 59, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Tilläggslista

Fanérad med bl. a alrot.

Proveniens

Ätten Oxenstierna, enligt kvitto daterat 29/11 1935 från Staffansboden.