437
178907

SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Fanerat med alrot. Beslag av mässing. Bakom dörrpar tre hyllplan. Underdel med sex lådor. Längd 157, bredd 60, höjd 224 cm. Nyckel finns.

Dörrparets lås gammalt men troligen ej ursprungligt. Senare kulfötter, nedtill något maskstunget.

Proveniens

Enligt uppgift greve Sven Lagerberg (1672-1746).