436
186618

MÄSTERSTYCKESKÅP, av Mattias Tiberg, Stockholm 1754. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Ritningen till mästerstycket är daterad den 14 juni 1754. Tiberg blev mästare 10 juli 1755. Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld brons. Rak form med uppsvängt profilerat krön. Rundade hörn. Överdelen med två dörrar och tre pilastrar med korintiska snidade kapitäl. Bakom dörrpar tre små lådor. Nederdelen med två lådor och svängda ben med volutavslutningar. Längd 173, bredd 67, höjd 236 cm. Nycklar medföljer.

Ställvis fanerskador, smärre lagningar, krönlister ställvis senare.