Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
463
199751

BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris
84 000 SEK

Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger, bandrosetter, blommor och blad. Märkt i översta lådbotten med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 116, bredd 56, höjd 86,5 cm.

Fanerlagningar, maskstungen under skiva, senare lås, beslagskompletteringar, en lådbotten med skada.

Tilläggslista

Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%

Införselmoms