462
204493

SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 600 - 70 100 EUR
54 700 - 72 900 USD
Klubbat pris
730 000 SEK

Fanerad med björk, amarant, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Sju lådor och fem fack bakom klaff. Nedtill tre lådor. Figurala inläggningar av på snedklaffen rosettupphängd lagerkrans och festoner, gåspenna, bläckhorn, bok, sandströare samt brev med lacksigill med monogram GIS (Gottlieb Iwersson). Lådor med inläggningar av korslagda gåspennor samt lagerhängen. På gavlarna urnor. Signerad med bläck "Gottlieb Iwersson" i centrallådan bakom klaffen. Längd 90, bredd 50, höjd 100 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar.

Proveniens

Bengt Johansson Collection nr 253, avbildad pl. 10.

Katalog över en värdefull samling antikviteter och konstskatter som tillhört framlidne direktör Bengt Johansson, Stockholm 1960.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, auktionens sekretär avbildad sid 198.
Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, del II, jämför snarlik sekretär i Nordiska museets samling nr 504-506, avbildad sid 90.