460
175989

BYRÅ, gustaviansk, Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794).

Byrå, gustaviansk, jonas hultsten (mästare i stockholm 1773-1794).

Fanerad med amarant, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutmönster. Ej signerad. L 118, b 57,5, h 85. Nyckel finns.

Två mindre mässingslister saknas, ställvis fanerskador, skivan med kantskador.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris: