460
175989

BYRÅ, gustaviansk, Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 360 - 11 700 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutmönster. Ej signerad. L 118, b 57,5, h 85. Nyckel finns.

Två mindre mässingslister saknas, ställvis fanerskador, skivan med kantskador.