Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
473
191412

BRICKBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
48 700 - 58 500 EUR
56 600 - 68 000 USD
Klubbat pris

Fanerat med amarant, björk, cintronträ, rosenträ och lönn. Svarvade ben av massiv mahogny med avslutande fottrissor. Oval skiva av grönlackerad plåt med genombruten gallerkant. Beslag av förgylld mässing. Sargen med inlagda blomrosetter i rutor. Fotkryss med inlagt geometriskt ramverk och bladformationer. Längd 60, bredd 47,5, höjd 75,5 cm.

Proveniens

Direktör Bengt Johansson Collection.

Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne Bengt Johansson, Stockholm 1960, auktionens brickbord katalognr 230, avbildat pl. 31.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, auktionens bord avbildat sid. 199.

Gottlieb Iwersson räknas till en av de främsta gustavianska möbelsnickarna vid sidan om Georg Haupt. Gottlieb Iwersson var bördig från Malmö där hans far var ålderman i snickarämbetet. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern. Han försökte bli mästare 1774 men väntetiden var för lång, varför han begav sig till Stockholm för att söka lyckan. Där tog han till ett okonventionellt knep för att kringgå väntetiden för att bli mästare genom att direkt vända sig till kungen med en ritning på en sekretär 1778. Gustav III godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungen vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare.