473
191412

BRICKBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris

Fanerat med amarant, björk, cintronträ, rosenträ och lönn. Svarvade ben av massiv mahogny med avslutande fottrissor. Oval skiva av grönlackerad plåt med genombruten gallerkant. Beslag av förgylld mässing. Sargen med inlagda blomrosetter i rutor. Fotkryss med inlagt geometriskt ramverk och bladformationer. Längd 60, bredd 47,5, höjd 75,5 cm.

Proveniens

Direktör Bengt Johansson Collection.

Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne Bengt Johansson, Stockholm 1960, auktionens brickbord katalognr 230, avbildat pl. 31.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, auktionens bord avbildat sid. 199.

Gottlieb Iwersson räknas till en av de främsta gustavianska möbelsnickarna vid sidan om Georg Haupt. Gottlieb Iwersson var bördig från Malmö där hans far var ålderman i snickarämbetet. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern. Han försökte bli mästare 1774 men väntetiden var för lång, varför han begav sig till Stockholm för att söka lyckan. Där tog han till ett okonventionellt knep för att kringgå väntetiden för att bli mästare genom att direkt vända sig till kungen med en ritning på en sekretär 1778. Gustav III godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungen vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare.