490
200001

SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 370 - 5 250 EUR
4 610 - 5 530 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Fanerat med sköldpadd, mässing och tenn. Fronten med sju lådor och skåpdörr. Längd 134, bredd 78, höjd 82 cm.

Ställvis dekorbortfall.

Proveniens

Inköpt av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) till dennes omfattande samlingar av konst och antikviteter i det franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Auktionens skrivbord avbildat i Johan Edvard Franckes hem, Norrlandsgatan 1, Stockholm.