489
202192

DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Fanerat med mahogny, delvis bronserat. Skiva med uppfällbara klaffar. I sargen låda. Pelarformad fot. Tassfötter. Längd 119,5 cm, bredd 68,5 cm, höjd 75 cm.

Lådans draghandtag saknas.

Proveniens

Krigsrådet Carl Henric Röslein, chef för Älvdalens Porfyrverk från 1820.