495
199533

KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Snidad dekor av bladslingor, flätband och pärlstav. Fotkryss med urna. Sarg märkt på insidan med blyerts "No 2". Längd 107, bredd 58, höjd 81 cm.

Skiva med skador och lagningar.