555
195538

SPEGELTRYMÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris

Bronserad och vitmålad. Snidad dekor av musselformation, akantusblad och rosor. Höjd 286, bredd 160 cm.

Senare glas, möjligen avkortad, smärre dekorskador, mindre dekordel saknas, anlupet glas.

Proveniens

Hovkonditor Oscar Berg. Från fastighet på Regeringsgatan, Stockholm.