570
195247

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
72 000 SEK

Bronserade och förgyllda. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad "N.M.", samt med Stockholms hallstämpel 1777. Höjd 73, bredd 30 cm. (2)

Ej ursprungliga glas. En ljuspipa senare.