571
190743

SPEGELLAMPETT, med prins Fredrik Adolfs stämpel 1766. Stockholmsarbete, rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Förgylld. Ryggen märkt med brännstämpel FA 1766 under krona, samt med bläck "F:A.". Höjd 83, bredd 46 cm.

Senare glas, ljusarmar saknas, dekorskador och lagningar.

Prins Fredrik Adolf (1750-1803), bror till Gustav III.