572
169435

SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fasetterat spegelglas i blyram. Ljusarmar av mässing. Båda med otydliga hallstämplar. Höjd ca 44, bredd 18 cm.

Glasskador, ljusarmar med bristningar och elborrade.