573
202326

SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1760-tal-1797). Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris

Förgylld och bronserad. Kopplade ljusarmar av mässing. Krönande krans av ekblad. Signerad NM. Med stockholms hallstämpel 1776 (?). Märkt med ett kors (Enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 77, bredd 45 cm.

Senare ljusmanschetter, krön med lagningar.