583
186490

LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor. Dekor av delfiner och snäckformationer. Höjd 94, diam 64 cm.

Omarbetad, kompletterad.