584
197604

LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
66 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Ljusarmar av siffran fem. Korgbotten. Dekor av figurmaskaroner. Höjd 100, diam 86 cm.

Prismor saknas ställvis, prismor med nagg.