585
195537

LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Korgbotten. Pressad dekor. Höjd 146, diam 105 cm.

Dekorskador.

Proveniens

Hovkonditor Oscar Berg.