607
189599

KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.

Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
5 230 - 8 720 EUR
5 470 - 9 120 USD
Klubbat pris
68 000 SEK

Förgylld och patinerad brons samt vit marmor. Putti uppbärande ljushållare i form av blomkvistar. Höjd 108 cm. Senare sammetsklädda piedestaler (höjd 77 cm) medföljer. (2)

Elborrade ljushållare.