620
193750

GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Fanerat med mahogny. Lister av mässing och delvis försilvrad urtavla. Urtavla märkt "EARDLEY NORTON LONDON". Med datumvisare, sekundvisare och "silent/strike". Insida av dörr märkt med rysk stämpel. Höjd 244 cm. Pendel, två mässingsskodda lod, en nyckel till dörr medföljer.

Försilvringen sliten, kröndekor saknas, omarbetad sockel, krön med komplettering.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Eardley Norton var en av de skickligaste urmakarna i London under 1700-talets andra del. Hans astronomiska ur, automatiska ur med klockspel och kronometrar vann berömmelse. Han hade en betydande export till Skandinavien och Ryssland. Han levererade ur bl.a. till Georg III av England och Katarina II av Ryssland.