VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
Förgylld och bronserad. Snidat foder med dekor av blommor, vinge och rocailler. Vitlackerad urtavla märkt "Clas Berg Stockholm". Höjd 72, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Dekorlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in