623
201224

VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Förgylld och bronserad. Snidat foder med dekor av blommor, vinge och rocailler. Vitlackerad urtavla märkt "Clas Berg Stockholm". Höjd 72, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorlagningar.